Neves napok - szeptember
2013.05.13. 15:19
Szeptember
Szeptember 9.
Elfeledett magyar írónőnk.
„Legyen ez a föld a megértés hazája, ahol melegágyat lelhessenek a tudományok, az ősi erkölcsök, a türelem, az egyetértés s ahol minden Erdély-szülötte egyforma. Négy vallás szabad hona, a tiszta művészetek klasszikus országa bontsa ki most magából tollasodott szárnyait (…) lehessünk vasból vert láncszem őszinte barátságok, de acélból kovácsolt pallos, ha kell, a gyűlö...letek között. „
Ma van Gulácsy Irén születésének évfordulója. Az írónő regényei mellett színdarabjaival is nagy sikereket ért el.
Gulácsy Irén (Szeged, 1894. szeptember 9. – Budapest, 1945. január 2. ezen a napon született a magyar írónő, Nagyváradon lakott férjével ,itt írt regényeket,novellákat, Erdélyi Szépmíves Céh adta ki első regényét, Kós Károly illusztrációival. Részt vett a Helikon találkozókon többek között Kós Károllyal, Reményik Sándorral, Tamási Áronnal. Az Új Idők munkatársa volt.
Egyik legszebb regénye a "Fekete vőlegények" melyből idéztem.
Szeptember 10.
1898-ban ezen a napon hunyt el a magyarok királynéja, Sisi. Erzsébet Amália Eugénia 1854-ben ment feleségül I. Ferenc József osztrák császárhoz. A magyarok iránt érzett szeretete sokat segített a '48-'49-es szabadságharc utáni enyhülésben. Sisi a mai napig az egyik legkedveltebb történelmi személy, személyéhez rengeteg legenda fűződik.
Szeptember 11.
1940-ben ezen a napon vonultak be a magyar honvédek Kolozsvárra, Horthy Miklós kormányzóval.
Szeptember 13.
1852-ben ezen a napon született Petelei István, erdélyi író. Kezdetben művelődéstörténeti írásokat, majd novellákat, rajzokat, elbeszéléseket közöl erdélyi lapokban. A Pesti Naplónak és a Vasárnapi Újságnak küldött írásai országos hírűvé tették. Tagja volt a Petőfi Társaság tagja és elnöke az Erdélyi Irodalmi Társaságnak.
Szeptember 17.
Halló-Halló
Puskás Tivadar
(Pest, 1844. szeptember 17. – Budapest, 1893. március 16.)
Puskás Tivadar elvei szerint valósultak meg az első telefonközpontok
1878-ban Bostonban, majd 1879-ben Párizsban. 1879-ben hazatért, és öccsével, Puskás Ferenccel 1881-ben megkezdte a monarchia területén a telefonközpontok felépítését.
Szeptember 20.
115 éve született Tamási Áron.
Amihez Tamási Áron hozzáért, az menten megszépült. Az ő szemén keresztül a valóság mesevilág, nála a sötétség is tündérfényekkel világít. De Tamási Áronnál a mese is a valóság súlyosságára és bánataira vall; az... ő szemén keresztül az állatok és a fák is a világ nagy összefüggéseit példázzák; nála ugyan minden agyafúrt székelységgé válik, de az ő székelysége maga az ezerarcú emberiség. A lélek nagy gyönyörűségei közé tartozik Tamási Áron novelláit olvasni, és ez a nagyon nagy, nagyon művészi novellaíró úgy mellékesen kitűnő regényeket és igen egyéni hangú, szívhez szóló, jó drámákat is írt.
Szeptember 21.
Széchenyi István születésnapja.
(1791. szeptember 21. – 1860. április 8.)
"Sokan azt gondolják: Magyarország - volt; én azt szeretném hinni - lesz!"
Madách Imre számára nem volt könnyű feladat megírni Az ember tragédiája című drámát, aminek 129 évvel ezelőtt, 1883. szeptember 21-én volt végül az ősbemutatója. 1984 óta minden színház és teátrum megemlékezik a magyar dráma napjáról.
Szeptember 22.
1848. szeptember 22.
Kossuth Lajos hazahívja a külföldön állomásozó magyar katonákat.
Szeptember 23.
Szüret idején
A szüret ünnep. Az ültetés, kapálás, metszés és oltás hosszú és fáradalmas hónapjai után a szürettel elkezdődik a borkészítés ideje.
Hazánk szőlészeti és borászati hagyományai hosszú évszázadokra nyúlnak vissza. A szőlő és bor... szeretete áthatja kultúránkat, irodalmunkat, mezőgazdaságunkat. A szüret szó eredetileg a szőlő borrá alakításának részfolyamatára, a szűrésre utal, de mai jelentése kiterjedt a többi gyümölcs betakarításának elnevezésére is.
Szeptember 26.
„…én is szeretnék hazamenni, de végleg.”
Bartók Béla (Nagyszentmiklós, 1881. március 25. – New York, 1945. szeptember 26.) a 20. század egyik legnagyobb zeneszerzője, zongoraművész, népzenekutató, a közép-európai népzene nagy gyűjtője, a Zeneakadémia tanára. Művészete és tudományos teljesítménye nemcsak a magyar és az európai zenetörténet, hanem az egyetemes kultúra szempontjából is korszakalkotó jelentőségű.
Szeptember 27.
1884-ben ezen a napon nyitotta meg kapuit a Magyar Állami Operaház.
Szeptember 30.
“Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, még az üveghegyeken is túl…” ugye ismerős?
A magyar népmese napjával is ünnepeljük „a nagy mesemondó”, Benedek Elek születésnapját szeptember 30-án.
2005 óta szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján ünneplik a népmese napját.
Forrás: facebook.com/bazsarozsakulturalisoldal
Kép: elib.kkf.hu/hungary/magyar/history/HUN.htm
|