Életmód
2012.02.24. 22:49
Gyógyfüvek és az influenza
Az alább felsorolt néhány gyógynövény erősíti az immunrendszert, és segít leküzdeni a betegséget a téli (tavaszi) hónapokban.
Kakukkfű
Mindig legyen a háznál kakukkfűolaj vagy szárított kakukkfű, mely hatásos influenza és a nátha esetén is. A kakukkfű régóta ismert köptető. Két teáskanál friss kakukkfüvet forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk ázni 10 percig. Inhaláláshoz használjunk olajat.
Édesgyökér
Kiváló vírusölő szer, az influenza ellen is jó. Ha vényre felírt gyógyszert szed valaki, beszéljen orvosával, mielőtt édesgyökeret fogyaszt.
Echinacea (kasvirág)
Arra nem sok bizonyíték van, hogy az echinacea a már fennálló náthát gyógyítja, de talán csökkenti a betegség időtartamát, és a megelőzésben is lehet szerepe.
Fokhagyma
A fokhagyma kiváló immunerősítő, állatkísérletek szerint a rendszeres szedése ellenállóvá tesz az influenzával és a náthát okozó rhinovírussal szemben. A kellemetlen szájszagot elkerülhetjük, ha kapszulában szedjük a fokhagyma-kivonatot, vagy ha mézzel fogyasztjuk.
Bodzakivonat
Szintén az influenza és a megfázás leküzdését könnyíti meg, akár négy nap alatt is letudhatjuk a náthát. A bodza több vizsgálat szerint is mintegy 10 féle influenza vírustörzs ellen hatékony.
Útilapu
Kitűnő vértisztító, nyálkaoldó, baktériumölő és gyulladásgátló hatású, ezért főleg légzőszervi megbetegedések, rekedtség ellen jól bevált szer. Használják száj és torok nyálkahártyájának gyulladásánál, köhögéscsillapítóként, nátha és meghűlés ellen. Hűléses betegség esetén más teákkal (pl. martilapu) keverve is ihatjuk.
Hárs
Teája mézzel édesítve torokgyulladáskor kiváló köhögéscsillapító: egyszerre köptet és oldja a nyálkát. Izzasztó hatása miatt a lázcsillapításban sem utolsó.
Kamilla (orvosi székfű)
A kamillavirág egyik legismertebb gyógynövényünk, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében is megtalálható hivatalos drog. Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhaláló szerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
Nátha elleni teakeverék:
Hozzávalók: 20 g csipkebogyó, 15 g bodzavirág, 15 g kamilla, 15 g hársfavirág, 10 g szederlevél, 10 g zsályalevél
A teák elkészítése: bő szájú üvegben keverjük össze a felsorolt herbákat, majd 2 evőkanálnyi keveréket 1 liter vízzel forrázzunk le! 15 perc áztatás után szűrjük le, és mézzel ízesítve kortyolgassuk el e nap folyamán.
Forrás és kép: kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=8224
hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Kamilla_orvosi_szekfu?id=55
|