Háztáji praktikák
2012.02.24. 22:44
A sikeres magvetés titka
Sokszor próbálkozott már vetéssel, palántaneveléssel sikertelenül? Bemutatjuk a magvetés fontos lépéseit és az esetleges hibákat. Csak szakszerűen, lépésről lépésre:
1. Első lépésként töltsük fel 6–10 cm laza, apró morzsás, magvetésre ideális földdel az edényünket. Nedvesítsük át a földet, majd engedjük, hogy a fölösleges víz eltávozzon.
2. Hintsük el egyenletesen a magokat a felületen, majd szórjuk meg finoman a morzsalékos talajjal. Ellenőrizzük az egyes magok ültetési mélységét. Általános szabály, hogy a mag kétszer olyan mélyre kerüljön, mint amilyen az átmérője.
3. Melegigényes magok esetén (paradicsom, uborka, padlizsán, paprika, tökfélék, dinnyék) biztosítsunk a csírázáshoz 24–32 fokot, ezért takarjuk le üveglappal vagy műanyaggal, fóliával a vetést. Hidegtűrő fajok esetén az átlagos szobahőmérséklet is megfelelő.
4. Ha a magok kihajtottak, tegyük világos helyre és csökkentsük a hőmérsékletet 16–24 fokra.
5. Ha a magoncok elérik a két lombleveles állapotot, elérkezett az idő, hogy egyesével-kettesével szétválasszuk őket (kivétel, ha így vetettük a tőzegkorongba). Alaposan áztassuk fel a földet, hogy minél kevesebb gyökérsérüléssel válasszuk szét a magoncokat.
6. A palántázáshoz használt ültetőközeg ugyancsak legyen laza, jó vízáteresztő, apró morzsás szerkezetű. Nedvesítsük meg és szúrjunk egy lyukat a közepébe. Ebbe helyezzük óvatosan a kétleveles növényeket, majd azonnal öntözzük és enyhén tömörítsük körülötte a földet. Helyezzük a palántákat világos helyre, de pár napig óvjuk a közvetlen napfénytől. Az ültetőközeget ne hagyjuk kiszáradni. Figyeljünk a szellőzésre! Gyakorta előforduló hibák – A nem megfelelő megvilágítás. Sötétben a magoncok vékonyak, megnyúltak, világosak lesznek, könnyen megtámadják a betegségek. – Az alacsony csírázási hőmérséklet. A melegigényes magok csírázása elhúzódhat vagy el is maradhat, ha túl alacsony hőmérsékleten tartjuk. A fény és hőmérséklet okozta gondokon is segíthetünk pluszvilágítás segítségével. – Palántadőlés. Ha magoncaink, palántáink egyik napról a másikra sorban kidőlnek, megrohadnak, valószínűleg palántadőlést okozó gombák indukálták a bajt. Hogy megelőzzük, ne használjunk régi földet a vetéshez, a magot megbízható forrásból szerezzük be, illetve fertőtlenítsük a cserepeket. – Túlöntözés, befülledés. Gyakori hibánk a túlzott gondoskodás, ami a sokszori locsolásban mutatkozik meg. Igaz, hogy nem szabad kiszárítani a talajt, de talán még rosszabb, ha vízben tocsognak a palánták. Letakart vetés esetén egyébként is állandóan magas a páratartalom, szinte ki sem tud száradni a föld. Ilyenkor gondoskodjunk gyakori szellőztetésről. Mire figyeljünk vásárláskor? Ne tessék mereven ragaszkodni a régen ismert fajtákhoz. A nemesítés eredményeképpen minden évben új fajták kerülnek forgalomba és ezek sokszor igen értékes, új tulajdonságokat hordoznak: többet teremnek, szebb, jobb ízű termést adnak vagy ellenállóak a betegségekkel szemben, tehát érdemesek a megismerésre és a termelésre. Semmiképpen sem szabad lejárt szavatosságú vetőmagot használni. Az uborka, a zeller, a káposztafélék, a paprika és a paradicsom magja 4–5 évig csíraképes. A borsó, a bab és a fejes saláta 3–4 évig. A petrezselyem és a hagymafélék 2–3 évig tartják meg csíraképességüket, de a feketegyökér, a kapor és a pasztinák már a második évben is bizonytalanul csírázik ki.
Forrás és kép: kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=2619
|