Magyar találmányok
2012.01.01. 20:46
Magyar találmányok I.
Mai rohanó világunkban, életvitelünkben nem sok idő marad hagyományaink, a régi értékrend és értékek megismerésére, de sajnos az igény is egyre kevesebb erre. Így van ez azokkal az eszközökkel, vagy akár „találmányokkal” is amit a magyarság adott a világnak. Sokan nem is sejtik, hogy ebben, az ősihez képest erősen átalakult világban, a mai napig találkoznak, sőt használnak olyan tárgyakat, amelyet őseink adtak a világnak, vagy nekünk, „unokáknak” örökségül, életünket megkönnyítve.
Ez a cikksorozat ezeknek a felejthetetlen alkotásoknak próbál emléket állítani, hogy például a gombot, vagy a fehérneműt is éppúgy magyarságunkkal hozzuk összefüggésbe, mint a pálinkát, vagy a töltött káposztát.
A sorozat első része a legrégibb idők „találmányait” mutatjuk be (a következő találmányok az összmagyarsághoz fűződnek, nem személyekhez):
- KENGYEL: A lovaglás, lovassportok elengedhetetlen kelléke.
- GOMB: A magyarok megjelenéséig ismeretlen volt Európában. Ha honfoglaláskori
sírban gombot találnak, a régész minden kétséget kizáróan tudja, hogy
magyar sírról van szó.
- FEHÉRNEMŰ, ING: Használatát a magyarok ismertették meg az európaiakkal.
- NADRÁG, ZAKÓ (kazak), HOSSZÚ KABÁT (kaftán), HÁROMNEGYEDES SARKOS CIPŐ: “Őseink ruházatukban az ázsiai ruhadarabokat hordták és azokat fejlesztették tovább, így Európában egyedülálló viselettel jelentek meg. Ruhadarabjaink ősi formában Magyaroszágon megérték a mát.” (Kiszely István: A magyar nép őstörténete)
Európa, majd a többi földrészek, a magyarok viseletéből több darabot vettek át.
„A kazakból lett az „zakó”, a kazakból és a nadrágból lett az „öltöny”, a háromnegyedes cipőinkből lett a „mokaszin”, a kaftánból lett a „kabát”, a kepenegből lett a „télikabát” és a kalpagból alakult ki a „kalap”. Erről - mint sok minden másról – a világ megfeledkezett.” (Kiszely)
- SZAPPAN: Állítólag szintén magyar találmány és a magyar nyelvből ment át a többi
nyelvbe (soap, Seife, savon, jabon, stb.)
- VÖRÖSRÉZ: Magyarországon fedezték fel (Encyclopedia Britannica, 1961)
- ACÉLRUGÓ: Amellyel minden lovaskocsi, hintó, vasuti- személy- és teherkocsi fel van szerelve. Ilyen acélrugós járművet a 15. században készítettek először a
komárommegyei Kocs községben. Innen a magyar kocsi elnevezés, ami más
nyelvekbe is átment.
- TARHONYA: Bőrzacskóban vitte magával a hadba induló magyar katona. Bőrzacskóban őrzött húsporral együtt felfőzte. Ez volt a titka a gyors közlekedésüknek és
sok katonai sikerüknek. Tulajdonképpen ez az eljárás a mai instant ételek őse volt (már a kalandozások idején is ismert volt a tejpor és más szárított, vízben oldódó ételek).
- KOVÁSSZAL kelesztett és dagasztott KENYÉR, élesztő.
- RENESZÁNSZ: Mátyás király udvarában virágzott ez a művészeti stílus és innen indult útjára.
- VILLA, KANÁL, FŐZÉSI TECHNIKÁK: Európa a sütést ismerte, kézzel és késsel ettek. Sajátos fűszerezési technikát hoztunk Európába az erős ízzel, de a fűszerekkel való összefőzés és a darabolás is egy ilyen speciális eljárásnak számított.
- ÖNTÖZÉSES GAZDÁLKODÁS ÉS VETÉSFORGÓ: Mi honosítottuk meg a világ ezen részén (de ezt mi is átvettük). Mára "elfeledtük" ezt a tudást, ennek köszönhető, hogy termőföldjeink tönkremennek, elhasználódnak.
Tehát elmondható, hogy a magyarság sok mindennel ismertette meg a világot, amit a mai napig használ az emberiség.
Ez az írás valószínűleg nem merítette ki teljesen a őseink legrégibb hagyatékainak tárát, de megtalálhatók benne azok a jelentős dolgok, amiket mi magyarok adtunk a világnak és ma is használjuk ezeket, valamilyen formában.
Forrás: www. magyarmuzeum.org
Kiszely István: A magyar nép őstörténete
Kép: aranykreativ.qwqw.hu
|