Magyarország katonái
Pásztor Roland gyűjtése 2012.12.23. 19:18
A Magyar Cserkészek rövid története
Mai világunkban talán még soha nem volt akkora szükség arra, hogy a fiatal korosztály megfelelő módon, és értékes emberek között töltse el a szabad idejét, fedezze fel a világot és környezetét. Létezik egy szervezet, amely helyes irányt tud mutatni az ifjúságnak, elferdült, érték nélküli világunkban. A fiatalok megtapasztalják a közösségi munka örömét, vezetőik hazaszeretetre, a Magyar kultúra ápolására, felelősségre és felelősség vállalásra nevelik és tanítják őket. A vallásosság közös összekötő kapocs a különböző országok mozgalmai között. Fontos része a mindennapoknak, nélkülözhetetlen a felnövő fiatalok világszemléletének kialakulásához. Fontos a mozgalmak életében a természetközelség, a szabadban játékokkal, sporttal, túrázásokkal, táborozásokkal eltöltött idő.
A Cserkész mozgalom a világ legnagyobb nemzetközi ifjúsági szervezete, amely ebből adódóan nagyon széles nemzetközi kapcsolatokat is ad a fiataloknak. „A világ több mint 200 országában 38 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké váljanak. A Magyar Cserkészszövetség tagja a Cserkészmozgalom Világszervezetének (World Organziation of the Scout Movement), amely az ENSZ tanácsadó tagja. A Magyar Cserkészszövetség 300 csapatában körülbelül 8000 cserkész tevékenykedik, az ország minden megyéjében.”
Célját, alapelveit és nevelési módszereit alapítója, Lord Baden-Powell of Gilwell határozta meg 1907-ben. Alapvető célja, hogy támogassa a fiatalokat testi, lelki, társadalmi és szellemi képességeik teljes kifejlesztésében mind egyénként, mind felelős állampolgárként és helyi, nemzeti és nemzetközi közösségeik tagjaiként.
A helyi hatások ugyancsak a cserkészet fontos részét képezik. A helyi szokások befogadásával és módosításával a mozgalom számos különböző kultúrában befogadásra talált.
A cserkészet Magyarországon 1910-ben indult el, és hamar elterjedt. A Magyar Cserkészszövetséget 1912-ben hozták létre, és az 1920-ban alakult Nemzetközi Iroda alapító tagja lett. A szövetség, miután a Tanácsköztársaság betiltotta, 1919 szeptemberében alakult újjá. Az alakuló ülésén csak a „szocialista-kommunista úttörőcsapatokban magukat nem kompromittált” cserkészvezetők vehettek részt. Az első cserkész világdzsemborin a magyarok még nem vettek részt, de a következőkön olyan sikeresen szerepeltek, hogy 1933-ban Gödöllőn rendezhették meg a 4. Cserkész Világdzsemborit, 30 000 fiatal részvételével. A magyar főcserkész ebben az időben a későbbi miniszterelnök Teleki Pál volt. A háború vége felé közeledve a hatalom igyekezett ellehetetleníteni az „angolbarát” cserkészmozgalmat, így a cserkészetet 1944-ben a nyilasok feloszlatták. 1946. július 20-án a Szövetséges Ellenőrző Bizottság szovjet alelnökének segítségével elérték, hogy Nagy Ferenc miniszterelnök betiltsa a "fasisztabarát" ifjúsági egyesületeket, köztük a Magyar Cserkészszövetséget. Július 22-én megalakult az új összetételű, kevésbé vallásos és kezelhetőbb vezetésű Magyar Cserkészfiúk Szövetsége. 1947-ben még sikerül 200 cserkésznek eljutnia a 6. Cserkész Világdzsemborira. Az ott tapasztaltak alapján kezdődött meg cserkész kezdeményezésre a Gyermekvasút kiépítése. 1948 nyarának végén, a csillebérci Úttörő Köztársaság és az úttörővasút első szakaszának avatásán került sor az Úttörőszövetség és a cserkészet egyesítésének aktusára. Ezzel beolvsztották a cserkészeket az úttörő mozgalomba. A beolvasztás simán történt, mivel korábban már a vezetők nagy részét lecserélték. Ezt követően 1948-ban kezdte meg működését az emigráns magyarság cserkészszövetsége, amely napjainkban Külföldi Magyar Cserkészszövetség néven működik. A környező országokban, és Magyarországon 1989-ben, a rendszerváltás után alakultak meg a hazai, és a határon túli magyarok saját cserkészszövetségei, például a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, Romániai Magyar Cserkészszövetség, Vajdasági Magyar Cserkészszövetség.
Jelvényüket a magyar cserkészliliom ágait a Szent korona fogja össze középen. Három ága a cserkész fogadalom három részét jelképezi: Kötelességteljesítés ( Isten, haza, és embertárs iránt), segítőkészség, és a cserkésztörvény megtartása.
A cserkész jelmondatot – Légy résen! – számtalan nyelven több millió cserkész használja 1907-óta. A cserkészek egymással, bal kézzel fognak kezet, jobb kezük három ujját tisztelgésre emelve. Ez a három ujj jelképezi kötelességeiket Istennel, hazájukkal és embertársaikkal szemben. A magyar cserkészek sajátossága a „Jó munkát!” köszönés. Minden cserkész tudatosan végrehajt naponta egy „jótettet”.
A cserkészegyenruha nadrágból, övből, ingből, nyakkendőből és kalapból áll. A magyar cserkészek nyakkendője zöld színű, ingükön a háromszögű Hungária-jelvény jelzi magyarságukat.
Cserkésztörvény
1. A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond.
2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik.
3. A cserkész ahol tud, segít.
4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.
6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.
7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
8. A cserkész vidám és meggondolt.
9. A cserkész takarékos.
10. A cserkész testben és lélekben tiszta.
Cserkészinduló
Szövegét írta: Sík Sándor
Zenéjét szerezte: Turry Peregrin
„Fiúk fel a fejjel, a harsona zeng,
Álljunk csatasorba vidáman.
Ránk vár a világ, ez a harc a mienk,
Katonái vagyunk valahányan.
Jó fegyverünk izmos karunk,
Égő szemünk, vidám dalunk.
Amerre nézünk, megterem
A győzelem, a győzelem.
Fiúk fel a fejjel, az óra közel,
Kel a magyar éjben a hajnal,
Most kell az erős kar, a férfiú-mell,
Ezeréves acél-akarattal.
Zúg, mint a harci trombita:
A Lomnic és a Hargita,
Értünk kiált, felénk süvölt
Az ősi föld, a drága föld.
Szabadba fiúk! A nap arca nevet,
Ott pezsdül a friss, tüzes élet.
Járjuk be a mezőt, meg a rengeteget,
Szabad ott a szabadban a lélek!
Ott szemben, szívben tiszta láng,
S az Isten arca néz le ránk.
Lehelletén ott megterem
Erő, szabadság, győzelem!”
Az eredetileg három versszakos szövegből a két háború közötti revizionista szellemiséget tükröző második versszakot ma már nem használja a mozgalom; csak az első és a harmadik versszakot éneklik.
A ceglédi 144. számú Kossuth Cserkészcsapat bemutatkozója:
www.felhazutca.hu/bemutatkozik-a-144-sz-kossuth-cserkeszcsapat
Forrás:
cserkesz.hu
hu.wikipedia.org/wiki/Cserk%C3%A9szet
hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_cserk%C3%A9szet
kép: nemnemsoha.gportal.hu
|