Életmód
2012.02.01. 20:17
Fűben-fában orvosság
Galagonya
A galagonya virágából főzött teát a szívbetegekkel itatták. A vadgesztenyefa leveléből főzött teát szamárköhögés ellen vetették be. A termés héját a hasmenést megszüntető kiváló házi szernek tartották.
Gyöngyvirág
A régi javasasszonyoknál nagy becsben állt a gyöngyvirág. Levelét és virágát szívbetegek gyógyítására használták. Alkalmazták fejfájás, szédülés esetén is. Gutaütéskor levendula és gyöngyvirág ecetes kivonatával dörzsölték a beteget. Gyökere az impotencia és fehérfolyás népi gyógyszere volt.
Hársfa
A hársfa virágából készült teát mindig csak forrázták. Meghűlés ellen alkalmazva bodzavirággal, szikfűvel, borsmentával keverve, mézzel, melegen elfogyasztva jó izzasztónak tartják ma is. A hársfalevél porát a zsályalevél porával együtt a fogak tisztítására használták.
Kakukkfű
A kakukkfüvet fűszernövényként is használták. Emellett mindenféle gyomorbetegségre, szamárköhögésre, menstruációs görcsökre, tüdőgyulladásra jó házi szernek tartották. Szamárköhögés gyógyítására fagyönggyel tíz percig főzték, és a betegnek mézzel keverve kétóránként egy evőkanállal adtak belőle.
Kapor
Minden konyhakertben megtalálható ma is a kapor. Hatóanyaga a magvában van. Gyomorerősítő, epehajtó, de kólika ellen is jó hatásúnak tartották. Külsőleg szemgyulladásra alkalmazták.
Édeskömény
A konyhakertekben termelt kömény, édeskömény a gyermekgyógyászatban ma is használt szélhajtó, köptető, gyomorerősítő szer. Kólikát, görcsöt szüntető teához egy-egy kiskanál édeskömény, szikfűvirág, hársfavirág keverékét leforrázták, s ebből naponta kétszer, szükség esetén többször is egy-egy csészényit fogyasztottak. Szoptatós asszonyoknak a következő tápszer részeként szerepelt: hat deka porrá tört ánizsmag, ugyanennyi édeskömény, két deka foszforsav, mészpor, egy deka konyhasó, tizenkét deka cukor. Az egészet jól elkeverve naponta egy-egy kávéskanálnyit főztek meg belőle három csészére való tejjel, melyhez malátakivonatot adtak.
Bazsalikom
A bazsalikom a régi öregasszonyok kedvelt növénye volt. Templomba menet imádságos könyvükbe tették vagy zsebkendőjükbe fogták, hogy illatosak legyenek. Ugyanerre a célra használták még a Boldogasszony levelét és az istenfa illatos ágacskáit is. Teaként gyomorerősítő, étvágygerjesztő, bélrenyheség, haspuffadás elleni szer. Itta a betegségben szenvedő hét napon át víz helyett is.
Csalán
A mindenütt fellelhető csalán levelének főzetét reuma, köszvény, viszkető bőrkiütés, vérszegénység, aranyér, cukorbaj, tüdőbaj elleni szerként használták. Erősebb hatást váltott ki a gyökeréből készült főzet. Reumás és bénult testrészeket friss csalánnal korbácsoltak. Hajhullás elleni szert is főztek apróra vágott zöld leveléből. Egy marék csalánból fél liter vízzel és fél liter ecettel fél órán keresztül kellett főzni, majd leszűrni, ezzel a készítménnyel dörzsölték be minden este a fejbőrt.
Diófa
A diófa szárított leveléből készült teát vértisztítóként használták. Daganatos betegségre külsőleg, belsőleg egyaránt jónak tudták. Csontmegbetegedés, szemgyulladás, foghús-megbetegedés, általános gyengeség tünetére is diófalevél-teát adtak reggelente a betegnek. A dióburokteát fehérfolyás elleni öblítőként is alkalmazták.
Vöröshagyma
A fokhagymához hasonlóan baktérium- és vírusölő, sebekre is használják, jó vértisztító.
A hagymák minden fajtája jó, a snidling, póréhagyma, lilahagyma, zöldhagyma.
Magas C-vitamin és fluortartalma van. Vércukorcsökkentő, bélféregűző, vizelethajtó. Szoptató anyukák tejébe is átmegy a hatóanyaga.
A háborúban penicillin hiányában a vöröshagymát használták sebek fertőtlenítésére, valamint repeszdarabok eltávolítására. Napjainkban kelésekre tehetünk egy szelet vöröshagymát, a szálkákat is kihúzza.
Asztmás beteg 3 hétig igyon hagymateát, ha a mája, epéje rendben van. Két közepes fej vöröshagymát cukorral karamellizálunk, 1 liter vízzel felfőzünk. Lehűlve kortyonként iszogatjuk. Légúti gyulladásoknál is hatásos. Nyers vöröshagymával inhalálni is lehet.
Paradicsom
A nyers gyümölcs vértisztító, vértolulást oszlató, ezért érelmeszesedésnél igen előnyösen alkalmazható. Kitűnő vesetisztító, javítja a vérkeringést és a szívműködést. Jó kezdődő májbajokra, képes szüntetni és megelőzni a fájdalmakat. A nyári vértisztító kúrák elengedhetetlen része, igen ajánlott nőknek a változó korban. A nyers, érett paradicsom enyhén lúgosító hatású. Főleg kalciumot juttat a szervezetbe. Nyersen kipréselt levét fogyókúrára használják.
Karalábé
Ekcémára, tüdőpanaszokra, asztmára jó.
Krumpli
Természetes vízhajtó hatású. A nyers és lehetőleg rózsaszín krumpli leve krónikus savtúltengés gyógyszere.
A nyers krumpli leve gyomorfekély, gyomorfájás ellen jó, naponta csak 1 deci fogyasztandó két hétig. Vigyázat! a krumpli nem lehet zöld és csírás! Hajában főtt és sült krumpli kitűnő étel emésztési zavarokra, gyomor- és bélbajokra.
Káposzta
A káposztafélék vértisztító hatásúak. A régi görögök azt tartották a káposztáról, hogy megfiatalítja az embert. Hatékony a nyombélfekély ellen, ugyanis fekélygyógyító U-vitamin van benne. A káposztalé kéntartalmát a bélbaktériumok elgázosítják, ami enyhe bélgörcsöket és gázképződést okozhat.
A rómaiak hat évszázadon át szinte univerzális szerként használták, belső- és külső tisztítóként, borogatásként, sebek kezelésére. A fejeskáposzta legzöldebb, legvastagabb, szabad külső levelei a leghatásosabbak. Nagyon jó például csípőízületi gyulladásnál, inhüvely-gyulladásnál, légúti, mandula-, torokgyulladásnál. Használják vasalóval felforrósítva is. Inhüvely gyulladásnál lereszelve, megmelegítve, kesztyűbe töltve húzzuk a kezünkre.
Gyomorfekélynél, gyomorvérzésnél káposztaturmixot készítünk. Lereszeljük a káposztát, kevés vízzel elturmixoljuk, leszűrjük, a léből naponta 1 liternyit fogyasztunk. A fokozott gázképződést köménymaggal közömbösíthetjük.
Fekete áfonya
Vírusölő, érvédő hatású. Sok vasat tartalmaz. Összehúzó, és erjedést gátló hatású. Adhatjuk bélgyulladásnál, hányásnál, gyomorgörcsnél. Levele a cukorbaj gyógyszere. A leveléből készült tea láz- és vérnyomás csökkentő.
Zeller
A népi gyógyászat a zellernek minden fajtáját szívesen és gyakran használja. Fő alkalmazási területei: általános erősítés, reumatikus megbetegedések, köszvény, de segíti a nyálkahártya-betegségek, a légcsőhurut, a húgyhólyaggyulladás és a bélgyulladások gyógyulását is. A zellert hosszú idő óta potencianövelő szerként is használják.
Fokhagyma
Egyik legősibb gyógynövényünk. Használták az ősi Indiában, Kínában, Egyiptomban, Arábiában.
Egyiptomban például 8 kilogramm fokhagymáért egy férfi rabszolgát lehetett kapni. A Cheops piramis építésénél a fokhagyma-fejadag elmaradása miatt sztrájkoltak. Már Hippokratész is adta fertőzések, bélbetegségek, asztma, fekélyek, epilepszia, kiütések ellen.
Régen mézbe mártott fokhagymát rágtak vitalitásuk megőrzése érdekében. Érdemes kipróbálni, a mézben elkevert zúzott fokhagyma pirítós kenyérrel nagyon finom.
Természetes antibiotikum, megöli a betegség okozóit, megerősíti a test védekező rendszerét.
- Náthánál apróra vágott fokhagymát kell belélegezni.
- Bélférgek ellen is hatékony.
- Depresszió, gyomor- és bélproblémák megszüntetésére fokhagymapálinkát adtak.
- Adenosin-tartalma megakadályozza a vérlemezek felgyülemlését, ezáltal a trombózis kialakulását.
- Jó a csontritkulás megelőzésére.
- A cystein hatóanyag méregtelenítő hatású, közvetlenül hat a májra, regenerálja azt.
- Szabályozza a vérnyomást. Tartós fogyasztása esetén az alacsony és a magas vérnyomás egyaránt ideálissá válik.
- Csökkenti a magas vérzsírtartalmat, e tulajdonságának köszönhetően megelőzhetjük a trombózist, érelmeszesedést, infarktust is megelőzhetjük.
- Szeléntartalma allergia, ízületi betegség, reuma, radioaktív sugárzás hatásának csökkentésére is jelentős hatású.
- Jódtartalmából kifolyólag pajzsmirigy-betegségre is jó hatású.
Idegfeszültség esetén, agyi érgörcsnél 1 pohár forró tejben 1 gerezd zúzott fokhagymát fogyasszunk. Fülfájásnál cseppentsünk fokhagymalevet a fülbe.
Meghűlésnél talpat, tenyeret, és a mellkast dörzsöljük be nyers fokhagymával. Ízületi fájdalomnál kenőcsöt készíthetünk. 2-3 gerezd fokhagymát zsírban elkeverünk, vagy bedörzsölőt készítünk, almaecetbe áztatunk zúzott fokhagymát.
A fokhagyma hatóanyagai a tárolás során bomlanak. Ezt a veszteséget csökkenthetjük, ha a frissen felszedett fokhagymát ecetbe, szójamártásba vagy mézbe tesszük.
Forrás: kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=5905 alapján.
kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=5781
kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=5585
kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=5457
Kép: kiszo.hhrf.org/?module=news&target=get&id=5905
|